<- menu návody návod - Warcraft 3 ->


Mafia - tipy & triky


O Mafii už je toho na Hannes webu celkem dost. Můžete se podívat na recenzi, 1.část návodu, 2.část návodu pro mód Extrémní jízda a nakonec si můžete něco stáhnout v downloadu. Teď už tady jsou tipy a triky shromážděné během hraní.

Obecné rady:

Pokud jedete po městě autem, tak raději někde stranou zastavte a nechte si prázdné ruce (schovejte zbraň), když totiž náhodou překročíte rychlost, nebo projedete na červenou a na obrazovce se vám objeví ikona pokuty, tak můžete zastavit a policistům pokutu zaplatit. Sice vás to zdrží, ale aspoň nebudete muset celou misi hrát od začátku.

Lékárničky používejte jen tehdy pokud máte zdraví pod 50, budou se vám totiž zajisté hodit později, kdy budete mít zdraví daleko méně (některé lékárničky právě dobíjejí i 50 zdraví, takže je zbytečné jimi plýtvat)

V pozdějších misích můžete zajet do Bertoneho autoservisu, pokud na to tedy máte dost času, a na levé zdi v jeho dílně je umístěna lékárnička.

Klávesou F5 můžete zapnout automatický omezovač rychlosti, je to vhodné pokud máte někam někoho dovést a nežene vás čas, nebude vás totiž stavět policie.

Jak správně bojovat:

Jakékoli uskakováni stranou a kotouly mají jen chabý účinek, raději se dobře skryjte tak, abyste na soupeře viděli třeba jen mezi nohami stolu. Skvěle se osvědčilo krýt se pomocí klávesy "Q" (přikrčení) a z této pozice i střílet.

Všechny zbraně jsou poměrně účinné a chovají se jako pravé, to znamená, že brokovnicí s krátkou hlavní zkrátka nemůžete nikoho zabít na dálku, pro tuto zbraň je ideální vzdálenost tak 1 až 5 metrů, z větší dálky to bude chtít víc jak 2 výstřely a přebíjení je obvykle velmi riskantní. Naopak střílení z např. Coltu 1911 je skvělé kdykoliv, pokud máte dost času, tak namiřte soupeřovi na hlavu, vystřelte jednou a pokud stále stojí, tak nechte hlaveň vrátit do původní polohy (nehýbejte vůbec s myší) a vystřelte znovu. Z blízka je dobré mířit mezi nohy nebo do břicha, měly by stačit 3 výstřely.

Pokud přebíjíte, tak u zbraní, které mají zásobník vždy jen až v něm máte počet nábojů blížící se hodně nule (2 nebo 3), jinak totiž plýtváte municí. (to co máte v zásobníku a přebíjíte okamžitě vyhazujete) Tohle pravidlo neplatí třeba u brokovnic, kde se vyplatí přebíjet okamžitě po skončení jedné akce, je totiž lepší mít zbraň vždy připravenou.

Sbírejte všechny zbraně, které ve hře uvidíte, získáte tím cenné střelivo a pokud ne to, tak další zbraň, kterou se můžete bránit až vám střelivo dojde ve zbraních, které používáte běžně. Ve volných chvílích je také dobré dobít všechny zbraně co máte u sebe, až dostřílíte z jedné a nebude čas na přebití, bude stačit vzít do ruky nějakou jinou.

Uvědomte si, že pod svůj kabát můžete schovat pouze jednu zbraň s dlouhou hlavní, proto je dobré si nechat Thompsona, který je opravdu asi to nejlepší co vás může potkat. Ale opatrně s touto zbraní při střelbě, velmi rychle můžete přijít o veškerou munici co máte, proto raději střílejte velmi přesně na hlavu soupeřů v malých dávkách asi po 5 až 8 střelách, poté vždy chvíli počkejte až se hlaveň uklidní a vystřelte znovu. Postup opakujte dokud protivník nepadne (pokud míříte přesně tak protivník padne i na velkou vzdálenost poprvé).

Boj s Baseballkou je mnohem účinnější, pokud soupeře praštíte zezadu a ještě předním pořádně podržíte tlačítko pro útok (zajistíte tím největší sílu úderu)

Vždy si pořádně hlídejte své spoluhráče a počítejte s tím, že udělají něco nevypočitatelné. Vlezou vám třeba do rány, nebo si stoupnou před vás, ačkoli vás zrovna odstřeluje ten chlápek na střeše. Zkrátka, jakmile nejste úplně sám, dávejte si pozor, ať někomu z vašich neustřelíte hlavu, protože oni si pozor dávat nebudou.

Pokud musíte pouze boxovat, pak se soustřeďte na soupeřovu hlavu a boxujte neustále. Jakmile mu zasadíte první ránu tak se trochu zatetelí a vy máte možnost mu zasadit ihned další. Tímto postupem můžete zlikvidovat soupeře bez újmy na vlastním zdraví.

V misích kde pracujete s Baseballkou nebo páčidlem si dávejte pozor na osoby kolem sebe, jakmile se totiž rozmáchnete kvůli úderu někoho před vámi, můžete zranit i třeba člověka, kterého máte chránit a který stojí blízko za vámi.

Když vystupujete po schodech, tak vždy couvejte a mějte mušku namířenou nahoru, je totiž velmi pravděpodobné, že tam číhá někdo, kdo vám rád ustřelí hlavu zezadu.

Když uvidíte lékárničku, tak k ní za žádnou cenu ihned neběžte, ve spoustě pozdějších misích jsou lékárničky použity jako past. Vždy si nejprve prověřte okolí, jestli někdo nečeká třeba za bednou hned vedle lékárny.

Tipy kolem aut:

Vždy když pro misi ukradnete auto, zkontrolujte stav nádrže, ne všechny auta ji totiž mají plnou a některá jsou dokonce jen na rezervě. Není nic hloupějšího než tři policejní auta v zádech a benzínu jen tak na sto metrů.

Když jedete městem, tak sledujte radar a hlídejte si modře vybarvená auta, jsou totiž policejní a nemají rádi, když se do nich jakkoli bourá, nebo se před jejich zraky zkrátka děje něco nezákonného.

Pokud vás sleduje policie (a chce vás zatknout - nejedná se jen o pokutu), tak sjeďte ze silnice do nějaké uličky, které není z ulice normálně dosažitelná a kde nechodí moc lidí (ideální je nějaký dvůr, stodola nebo továrna) a tam v klidu počkejte, než vás přestanou hledat (ikona pout uprostřed nahoře zhasne).

Pokud se máte někomu ztratit a máte k tomu použít auto, tak svého pronásledovatele musíte zapojit do dopravních nehod. To znamená, že musíte projíždět těsně kolem sloupů, využívat pro kličkování jakékoliv mezírky mezi (třeba protijedoucími) auty. Osvědčilo se také nechat si vlevo mezeru a až sledující auto bude na vaší úrovni a protijedoucí vůz se bude blížit, zkrátka neuhnout. Nemusíte se bát, soupeř je tak zabrán do sledování vás, že si protijedoucího vozu nevšimne a čelně se s ním srazí. To samé se dá praktikovat na sloupy nadzemky a veřejného osvětlení.

Pozor na semafory, pokud projedete na červenou a na křižovatce bude policie, tak se za vámi pustí.

Dost často se stává, že na křižovatkách řidiči odbočují i bez směrových světel a chovají se poměrně sebevražedně, zkuste s tím dopředu počítat a najíždět do křižovatek tak, abyste vždy měli kam uhnout.

Jízda a ovládání aut:

Ovládání automobilu vřele doporučuji nastavit na klávesnici nebo ještě lépe na volant. Asi nejhorší je pro tento účel gamepad, protože je značně nepřesný. Nejhorší zážitek jsem zaznamenal na závodním okruhu, když jsem se marně pokoušel s gamepadem vyhrát závod. Poté jsem ale přenastavil ovládání na klávesnici a prakticky ihned jsem uspěl.

Pokud nějak výrazně nespěcháte, tak používejte omezovač rychlosti (standardně nastaven na F5). Ten vám nedovolí překročit hranici čtyřiceti mil za hodinu a vyhnete se tak konflikty s policií.

Před každou jízdou nezapomeňte zastrčit zbraň. Mohlo by se vám velice snadno stát, že všudypřítomná policie to zaregistruje a pěkně si vás podá.

Při jízdě si také dávejte pozor, aby jste nenabourali do policejního auta. V případě, že se tak stane okamžitě se za vámi pustí.

Pokud vás již policie chce zastavit, tak si uvědomte co jste provedli. Pokud máte jen nějaký menší přestupek vyplatí se zastavit a nechat si dát pokutu. Ale jestli jste provedli něco většího snažte se jim co nejrychleji ujet. Nejvíce se mi osvědčilo zajet do nějaké postraní uličky a vyčkat až se vše uklidní.

Velice užitečné je používání radaru. Pokud v dosahu totiž není policie (znázorněna modře) můžete si dovolit trochu víc.

Pokud máte někoho setřást (například hned první mise), tak asi nejlepší je s ním jet „tělo na tělo“ a postupně ho natlačit na protijedoucí auto nebo na sloup. Tak soupeř ztratí opravdu mnoho času a než se vymotá vy již můžete být pryč.

Při jízdě se naučte využívat mapu. V pozdějších fázích hry, kdy už si vše budete pamatovat již tak potřebná nebude, ale hlavně ze začátku vám prokáže velkou službu.

Také mějte na paměti, že nemůžete ukrást kdejaké auto. Ze začátku to totiž nebudete umět. Až postupem času se naučíte otvírat jednotlivé zámky.

Taktiky boje a zbraně:

Z počátku hry budete často využívat pálku nebo jen pěsti. S těmito zbraněmi je nejúčinnější vašeho protivníka mlátit ze zadu. Pokud na to máte čas, tak můžete také přidržet akční tlačítko déle, čímž dáte do rány větší sílu.

Pokud misi neplníte sám, ale máte nějaké pomocníky, tak si dávejte velký pozor, aby se vám nepřipletli do rány. Bohužel docela často se totiž stává, že vám vběhnou přímo do střelby. Pozor si dávejte i při pěstních bitkách. Nebezpečí je stejné.

Při přestřelkách se naučte využívat terén. Nejvíce se mi asi osvědčilo přikrčení, ze kterého jsem rovnou střílel. Je pak větší šance, že vás netrefí.

Dávejte si také pozor na střelivo. Není nic horšího než když se dostanete pod plnou palbu a vy budete muset přebíjet nebo vám dokonce dojdou náboje. Naopak dobré je vysledovat, kdy vaši oponenti přebíjí. To máte největší šanci na úspěch. Osobně jsem nejvíce využíval taktiku, kdy jsem jen na krátký čas vykoukl a rychle se zase schoval. Takto to několikrát můžete zopakovat a útočník si bude muset přebít. Poté budete mít nějaký čas na to ho zpacifikovat aniž by vám mohl nějak ublížit.

Sbírejte vše co najdete po mrtvolách. Většinou tak najdete dosti munice i zbraní. Tu pak můžete dobře využít, protože ve většině případů vám ta vaše stačit nebude.

Snažte se využít jednotlivých zbraní. Každá je totiž specifická a má jiný účinek. Například brokovnici nejvíce využijete na blízko, ale na dálku se vám nejvíce bude hodit Colt. Také se naučte pořádně mířit. Samozřejmě nejúčinnější je střelba na hlavu.

Při střelbě moc neblázněte a nestřílejte jak šílení. Nic to nepomůže. Raději střílejte po několika málo nábojích. Je to účinnější a hlavně přesnější.


Hannes (částečně převzato)