Vietcong


Vietcong je očekávanou taktickou first-person akcí od českého vývojářského týmu Pterodon. Hra zachycuje hlavně pro Američany značně nepříjemné období války ve Vietnamu. Pokud si dobře vzpomínám, mnoho her o Vietnamu vydáno nebylo, takže tady se také trochu boří hranice. Když se ale svět dozvěděl o přípravě Vietcongu, mnoho firem také ohlásilo své hry na toto téma. Většina her jako například Line of Sight: Vietnam nebo Men of Valor: Vietnam, je však nevalné úrovně a žádné pecky to určitě nebudou. Celkem dlouhou dobu před uvedením Vietcongu na trh bylo vydáno multiplayer demo, které se dočkalo velice slušného ohlasu, takže na něj vyšlo i několik patchů. Teď už k samotnému Vietcongu.

Hra začíná pro nováčky velice důležitou částí - tréninkem. V podobě nedůležitého vojína poznáte, co je to nadřízený, který si může dovolit prostě všechno. Trénink se skládá z více částí, kde si vyzkoušíte například obdobu paintballu, navádění letadla na cíl, překážkovou dráhu a další. Základní výcvik vám určitě dá mnoho do celé hry, takže ho nevynechejte. Během vašeho snažení se budete válet smíchy z průpovídek vašeho velitele, který má opravdu dobré hlášky. Když se protlačíte celým tréninkem, nakonec uzná, že možná nebudete až tak dementní.

       

Skutečná hra začíná příletem ve vrtulníku na základnu Nui Pek. Během letu se dozvíte trochu informací, proč jste vůbec tady, co jste zač apod. Píše se rok 1967. Vy jako Steve Hawkins se po příletu hlásíte u velitele, který vás vítá a ukáže vám vaši skromnou chatrč. V této komůrce budete vždy po dohrání mise a najdete tady mnoho zajímavých věcí. Z vašeho dočasného ubytování vedou dveře rovnou na střelnici se skladem munice, kde si můžete procvičit střelbu s mnoha zbraněmi. Před každou misí si zde také vyberete tu správnou zbraň. V bunkru si můžete pročítat svůj deník, dokumenty o vás, zabavené a nalezené předměty (většinou popisují něco z Vietnamu - pasti, zákopy, taktiky,….) a také vlastnosti všech zbraní. Zbraně ale nemáte na začátku všechny, vaším postupem se "otevírají" nové. V chatrči hraje také tranzistorové rádio s dřívějšími melodiemi, které dodává tu správnou atmosféru; můžete ho ale klidně vypnout.

Brzy už ale začíná vaše kampaň. Ještě jsem zapomněl říct, že máte na výběr ze čtyř obtížností - Easy, Normal, Hard, Vietnam. Už na Normal může být hra pro někoho občas trochu obtížností, což ale vůbec nevadí. Já jsem Vietcong dohrál právě na Normal. Misí je celkem 42 a jsou hezky pestré. Čeká vás například záchrana rukojmích, průzkumné mise, projížďka v džípu, střelnice z vrtulníku, návštěva podzemních tunelů, bránění různých míst a mnoho dalších zajímavých akcí. Líbila se mi také volnost ve hře. Máte sice zadané nějaké úkoly, ale provedení už závisí na vás. Pohybovat se můžete také téměř kdekoliv, není to sice jako ve Flashpointu, protože jednou prostě narazíte na neviditelnou zeď, ale velikost prostoru je slušná. V některých misích nejste sami - máte s sebou celý tým, který se zkládá z medika, stopaře, spojku s rádiem, kulometčíka a inženýra. V některých misích nejsou všichni. Zajímavá je spolupráce s nimi - medik vás uzdraví, inženýr vám dodá náboje, se spojkou si můžete zavolat a stopař vás vždy na požádání dovede k cíli.

       

Zajímavé je také ovládání, vlastně střelba. Můžete normálně střílet přes HUD, ale také si můžete pravým myšátkem trochu zazoomovat pro větší přesnost. Ve hře jsou také 2 sniperky, kde zoomujete normálně, ale nejde ovlivnit vzdálenost-prostě buď máte zoom na maximum nebo normální pohled. Dále se můžete přikrčit, plazit, vykouknout za roh (naklonit se), pomalu se plížit. Jít podle stopaře se mnohokrát vyplatí, protože vás upozorní na nastražené pasti a členy Vietcongu. Když už jsem u těch pastí-můžete je většinou i přeskočit, ale stačí se dostat co nejblíže ke spouštěcímu mechanismu a past můžete zneškodnit. Pasti jsou různé, například a nejčastěji natažené lanko vedoucí k odjištěnému granátu, bodáky v zemi, různá propadliště a další.
Postavy
Steve R. Hawkins
team leader
Thomas Bronson
engineer
Joe Crocker
medic
C. J. Hornster
machine gunner
Le Duy Nhut
pointman
Peter James Defort
radioman

Při pročítání mnoha diskusí jsem se často divil nad inteligencí příspěvků, kdy se neustále dokola někdo ptal, co má dělat v tunelech, že nic nevidí. Tady je jenom jediná rada: rozsvítit si baterku : (standardně klávesou L). Na možnost rozsvícení vás ještě upozorňuje symbol baterky. Mimochodem tunely jsou velice nepříjemnou zkušeností. Ve hře je několik mísí v těchto úzkých a zamotaných tunelech, kde se musíte přikrčeni pomalu plížit s obavou, že za dalším rohem na vás vykoukne příslušník VC. Nejhorší je druhá část, kdy prostě neuvěřitelně bloudíte a nevíte kudy kam, protože všude je spousta odboček a rozcestí. Já jsem si kreslil plánek a šlo to celkem dobře, takže vřele doporučuji (více na konci recenze).

       

Nezvyklý je i způsob ukládání. Na každou misi máte 6 savů (na obtížnost Normal, na Hard 5 a na Vietcong 4, na nejlehčí můžete ukládat kdykoliv), přičemž se celkem čato vyskytuje i autosave, většinou po nějaké důležité akci, nebo po odvysílání vaší situace rádiem. 5 nebo 6 savů by vám mělo v pohodě stačit, snad jsem je ani nikdy nevyplýtval. Zajímavý je takový strach, jestli máte uložit už teď, nebo až zabijete ještě jednoho vietnamčíka, ale je to paradní pocit. To vás nutí ukrývat se za kmeny a kameny, taktizovat a trochu také přemýšlet. Nepřátelé nejsou úplné hloupí, snaží se krýt, zbytečně nevykukují. Bohužel ale často narazíte na zásek, kdy se prostě nemůžete hnout a musíte udělat reload.To se stává i nepřátelům, kdy například nemůžou překonat nějakou překážku, takže skáčí jako kamzíci a stejně nic.

Prostředky
Anti-Aircraft Machinegun
GAZ 69 (Gorki'y Automobil Zavod)
CH47 Chinook
M151 Mutt Jeep
F-5 Freedom Fighter/Tiger
UHD1 Huey Helicopter

Ne zrovna nejlepší názor mám na grafiku. Například vojáci, zbraně i vrtulníky vypadají opravdu výborně. Džungle je také výborná, například při přistání vrtulníku se všechno kolem víří, zvedá se prach ze země, vypadá to opravdu reálně. Ale daň za tohle je moc vysoká. Hardwarově vysoká. Nemyslím si že 2 GHz je špatná frekvence procesoru a 512 MB DDR pamětí také není k zahození, spolu s Geforce 4 (ne MX, to je shit), ale prostě i na tomhle "stroji" se hra (1024x768, 32b) velice často seká. Nastavení detailů na menší hodnoty moc nepomáhá a při větších přestřelkách nebo při hoření nějakého velkého objektu se hra stává slušně nehratelnou. Jednoduchým příkazem do konzole můžete zjistit FPS a to se při nejhorších situacích nebezpečně blíží deseti. Tyto problémy však nemám jenom já, je to prostě problém. Dokonce jsem četl na Gamespy, že na ještě lepším stroji měli stejné problémy. Radou vývojářů z Pterodonu je snížení kvality zvuku, jenomže to moc nepomáhá. Chtělo by to prostě trochu optimalizovat. Určité zlepšení přinesl patch 1.1, ale všichni si patce neinstalují a stejně to bylo téměř nepatrné.

       
další screenshoty najdete v galerii

Hra je jako stvořená pro multiplayer a ten samozřejmě nechybí. Možná že je i nejlepší částí hry! K dispozici máte 9 map, které většinou projdete i v singlplayeru. Na výběr je slušná řáska modů - DM, TDM, CTF to je klasika, poté Last men standing, Real War (musíte zabrat co nejvíce vlajek na hrací ploše). Oproti hardcore akcím jako UT nebo Quake je tohle něco úplně jiného, protože musíte hodně taktizovat, schovávat se za každým stromečkem a prostě se krýt. Vždy začínáte pouze s pistolkou a po mapě jsou rozmístění skoro všechny zbraně a náboje, takže máte pestrý výběr. Bohužel mě trápil trochu vyšší ping na mém 128 kbps připojení, takže někdy prostě běžíte a dostane ránu, a jste mrtví. Serverů už je slušné množství a většinou jsou dost obsazeny, takže nebudete mít problém se spoluhráči. Dokonce jsem hrál Vietcong i po LAN a tam je to pak paráda: ping 4-7 :. V multiplayeru je něco jako automatické vyvážení hráčů, takže vás sama přehodí do skupiny, kde je málo hráčů. Po připojení na server vždy máte na výběr Američan/Vietcong, povolání a zbraň (ne při DM). Trochu mi vadí nepřítomnost hudby v MP, ale dá se to oželet. Krátce shrnutu: multiplayer je opravdu dobrý a stojí za vyzkoušení. Hra ještě nabízí mód Quickfight, kdy na šesti mapách musíte vystřílet všechny ostatní.

A je tady závěrečné shrnutí a zhodnocení. Vietcong není špatná hra, ale asi se všem líbit nebude. Hlavním záporem je hardware náročnost, občasné prolínání objektů a některé záseky v pohybu. Možná také tunely jsou trošku moc dlouhé. Jako přednosti bych zmínil skvělou atmosféru, parádní průpovídky ("Zkus jednou zamířit a nebudeš potřebovat tolik nábojů", "Skvělý, čím víc budeš střílet, tím míň toho ponesu", "Jseš jenom o malinko chytřejší než otep hnoje",….) a také multiplayer. Pokud máte rádi válečné hry a pokud neumíte dobře anglicky, určitě si Vietcong vyzkoušejte, vychází u nás s pěkně sprostým dabingem celý v češtině za zajímavou cenu. U Vietcongu jsem se opravdu slušně bavil a to je na hrách přece to hlavní. Procentuelně vyjádřenu mu dávám 87%.


Download
Download sekce

Parametry
Doporučená konfig.: CPU 1900 MHz, 512 MB RAM
Výrobce: Pterodon
Vydavatel: Take 2
Datum vydání: březen 2003
Multiplayer: ano
Jazyk: čeština - kompletní
Žánr: akce z pohledu první osoby
Odkazy: oficiální homepage

Hannes     


created by Hannes - czHannes(at)gmail(dot)com - hannes.gameplanet.cz