Grand Theft Auto Vice City


logo.jpg(8 kb) Série Grand Theft Auto od dnes už známé firmy Rockstar Games se dočkala dalšího rozšíření. Trochu se spekulovalo, jestli je Vice City nová hra, nebo jenom datadisk, ale obsahem se dá určitě považovat za novou hru, i když se zde objevuje obrovské množství věcí z GTA 3. Po prvních dvou dílech, se přešlo do 3D a to byl zásadní krok k lepšímu. Hra, která vyšla nejdříve na PS2 si zachovala to nejlepší z předchozích dílů a k tomu přidala spousta nových vychytávek.

Vice City se odehrává v 80.letech, což je oproti Liberty City v GTA 3 celkem slušná změna. V době, kdy se u nás stála fronta na banány a chodilo se na spartakiády, se na prosluněné Floridě odehrával boj různých mafií, po silnicích se proháněla silná auta a na ulicích si lidé vyšlapovali v květovaných košilích. Hlavní postavou za kterou hrajete je známý Tommy Vercetti, který se už objevil v třetím díle. Tommy se zde objevuje po několika letech strávených pěkně v chládků a staví se do řad italské mafie.

Po nevydařené předávce zásilky, kterou zadal boss Sonny, se o vás začne zajímat váš jediný přítel - právník Ken Rossenborg. Koncept misí zůstal stejný jako v předchozím dílu - po městě se vyskytují různé osoby, které vám zadávají úkoly. Sonny ale nechce o svoji ztrátu přijít a tak musíte zůstat ve Vice City, než všechno nahradíte. K tomu budete potřebovat nějaké kontakty, a tak se začínáte seznamovat s důležitými osobami ve městě. Ve hře se objevuje obrovské množství postranních misí, takže se ani nemusíte moc držet hlavního děje a stále budete mít co dělat. Seznámíte se s gangem motorkářů, jednou trochu úchylnou hudební skupinou, kubánskou mafií a mnoha dalšími.

           

Rozmanitost misí je opět výborná. Závody, odstranění nepohodlných osob, demolice, doručování zásilek, přestřelky, mise, kde nesmíte v limuzíně jet pod určitou rychlost, jinak vybuchnete, … Nově se také objevují interiéry budov - můžete se zajít podívat například na letiště, do klubu. Další zásadní změnou je možnost nákupu budovy. Máte celkem pestrý výběr - taxislužba, filmová studia, zmrzlinářství, přístav a další. Některé budovy slouží pouze jako další místo, kde si můžete uložit hru (systém je stejný jako v GTA 3, nemůžete ukládat kdykoliv, pouze na určitých místech), jiné vám mohou dokonce vydělávat peníze. Než ale začnou vydělávat, musíte splnit někdy i několik misí, které nemusí být zrovna lehké. Potom se vám před budovou shromažďují peníze až do maximální částky za jeden den. Nákup budov je ale také podmínkou pro dokončení hlavního děje. Pokud nechcete hrát zlého mafiána, můžete se opět vydat na prospěšné mise - taxikář, jako policista zadržujete pachatele, záchrankou svážíte nemocné, hasíte požáry jako hasič, a nově můžete také rozvážet pizzu. Z těchto misí ale moc peněz nevyděláte, a navíc se postupně zvyšuje level. Opět nechybí výtržnosti, kdy musíte v časovém limitu zabýt určený počet členů gangu jednou zbraní.

Po mnoha žádostech se ve Vice City konečně objevují motorky. Je tady asi 6 druhů a jízda na nich je opravdu skvělá. Pokud se naučíte tyto stroje dobře ovládat, stanou se jedním z nejlepších dopravních prostředků. Jedině na motorkách můžete střílet i dopředu, takže se nemusíte složitě dívat do strany. Na motorkách můžete jezdit také po předním a zadním kole, ale je to dost obtížné. Samozřejmě z nich velice často spadnete, narazíte apod., což vás bude stát někdy i značné množství života. Skvělá je také mise, kdy musíte právě na motorce projet motokrosovou dráhu s nejrůznějšími hrbolky a skokánky. Ve hře se ale objevují i další zajímavé dopravní prostředky - lodě a čluny a hlavně helikoptéry. Opět existuje několik druhů helikoptér, od sportovních až po bojové. Ano, můžete si zalétat s Apachem! S helikoptérou si užijete i jednu skvělou misi, kdy sedíte za kulometem a rozséváte olovo na běhající gangstery. Ovládání ve vzduchu ale není zrovna přátelské a úspěšně řídit třeba hydroplán chce opravdu trošku cviku.

           

Ve hře se objevuje opravdu spousta vylepšení a novinek. Tak například Tommy se na určitých místech může převléknout, čímž se mu sníží úroveň hledanosti. Dalším způsobem snížení pozornosti policie je hvězdička nebo tradiční Pay'n Spray. Tyto možnosti asi budete používat docela často, protože po ulicích Vice City je rozseto obrovské množství hlídkujících policistů, kteří vás při přestupku ihned začnou pronásledovat. V tom případě musíte velice rychle utíkat/ujíždět, protože tady vás policisté chytnou a z auta vytáhnou mnohem rychleji než v GTA 3. Úroveň hledanosti se může dostat až na 6 hvězdiček (jednou se mi to podařilo, to byl mazec :. To už vás pronásleduje armáda, SWAT, tajní agenti v superrychlých autech, střílejí po vás vrtulníky, z kterých se ještě k tomu spouštějí příslušníci komanda. Dokonce i pochůzkáři vám pod kola hází pás na protržení pneumatik (skvělá novinka - můžete prostřelit pneumatiky autu). V tomto případě následuje velice rychle zatčení. Pěkné také je, že po smrti nebo zatčení na vás čeká taxík, který vás odveze domů. Lékaři/policisté si ale za svoji práci vezmou něco peněz a také vám zabaví zbraně, což už se v pokročilé části hry nevyplatí, takže většinou následuje Load.

Filmečky a dialogy jsou skvěle namluvené profesionálními herci, tady Rockstar nešetřil. Při rozhovorech se někdy budete válet smíchy pod počítačem, protože nejen Tommy vede skvělé řeči a hlášky. Docela jsem s těšil, jak dopadne rádio, jedna z úžasných věcí na GTA 3. Hudba 80.let už pro mě není tak atraktivní, i když tady uslyšíte začátky takových osobností jako je Michael Jackson, Blondie a Ozzy Osbourne. Celkem je to ale takový utahaný. Výběr rádií je slušný, například Wave 103, Emotion, VCPR, Wildstyle, Flash FM, a také KChat, který nahrazuje Chatterbox z GTA 3. Tady se vedou opravdu drsné a šílené řeči a průpovídky. Samozřejmě zůstala možnost nahrání vlastní hudby ve formátu MP3, která se pro mě stala ideální. Mimochodem v Americe vychází soundtrack k Vice City na 7 CD :-o Můžete také využít možnosti replaye. Je zde několik tlačítek pro přehrání například posledních 30 vteřin a následné uložení, takže si nějaký skvělý trik můžete "zazálohovat".

           

Neobvykle bohatý je ale i arzenál zbraní. Všechny zbraně jsou rozdělené na několik kategorií jako automaty, pistole, brokovnice, lehký kulomet, boj zblízka. Opravdu je z čeho vybírat, vypíšu jenom ty zajímavější kousky: motorová pila, šaolinský meč, kladivo, šroubovák, kulomet M60, molotovův koktejl, granáty, sniperka a nakonec kulomet jakoby utržený z Apache. S ním se stačí postavit na rušnou ulici a po chvilce pískavého zvuku se rozezní s takovou kadencí, že nic neodolá. Bohužel (bohudík?) se s tímto drobečkem setkáte opravdu výjimečně. Zobrazení násilí je docela drsné, taky se hra prodává od 15 let, krev je všude. Zajímavou novinkou jsou kapky deště, které dopadají přímo na váš monitor. Nově můžete také zastřelit třeba řidiče rovnou v autě. Dalším způsobem lehkého přivýdělku je vystrašení prodavače namířenou zbraní, který vám ochotně dá balíček peněz, rovnou ale zavolá policii, takže si pro vás hned přijedou a vy musíte rychle utíkat. Během procházení města často uvidíte zatýkání občanů, přestřelky gangů, řidiče, který srazil chodce i krásné dívky na kolečkových bruslích. Tím chci říct, že Vice City prostě žije.

Drobné chyby se vyskytují ve fyzikálním modelu. Každé auta, motorka i helikoptéra se chová jinak, ale občas vás zarazí, že po nabourání do lavičky nebo hnědého sloupu máte auto vhodné tak na vrakoviště, ovšem obvykle rozdrtíte všechno co vám stojí v cestě. Výbuch auta je stejný jako minule, po převrácení začne hořet a následuje výbuch, který otřese celým obrazem. V těchto situacích se může hodit nová možnost vyskočení za jízdy, i přes drobnou ztrátu zdraví.

           

Nakonec napíšu svoje dojmy nad grafikou a náročností na hardware. Vice City stále využívá engine GTA 3, takže žádné velké změny nečekejte. Byl ale trochu upraven a nyní využívá DirectX 9, který se sám nainstaluje. Tím se trochu zvýšila vzdálenost, kam dohlédnete, ale stále to není nic moc. Vzdálenost vykreslování ještě můžete ovlivnit v nastavení hry. Postavy ve videích jsou celkem pěkně zpracované, na ulici ale občas potkáte pěknou zrůdu. Bohužel zůstala asi největší chyba této hry a to mizející objekty. Prostě stojíte na ulici, běžíte proti jedoucímu autu, ono zastaví, pak se otočíte na druhou stranu, jestli tam není lepší verze, otočíte se zpátky a nic. Prostě tam není, zmizelo. To považuje za opravdu velkou chybu. Někdy se toho ale dá taky využít, když máte při výtržnosti zabít členy gangu, prostě se stačí otáčet kolem dokola a mafiáni se nově generují. Náročnost na vaše železo je relativně malá. Velký význam na plynulosti hry má natavení Draw distance - vzdálenost vykreslování. Když snížete tuto hodnotu na přijatelnou mez, můžete v klidu hrát při rozlišení 1600x1200, které hra nabízí a to je potom zážitek. Při típání screenshotů mě potěšilo bezproblémové přepínání do Windows a zpět. Nevím jestli to byla chyba pouze u mě, ale někdy se při rychlé jízdě autem jakoby zapomněli načítat textury, byly tam pouze takové rozmazané čmouhy. Skvělý okamžik hra připraví při západu slunce, kdy vás oslňují sluneční paprsky.


Další obrázky najdete v sekci screenshoty


Celkové hodnocení vyjadřuje všechny vlastnosti uvedené v recenzi. Na Vice City se mi líbila možnost téměř nekonečné zábavy, vtipné rozhovory, rozmanité úkoly a nové nápady. Jako zápory vidím chyby v enginu a někdy ne zrovna dobrou kameru. Absence multiplayeru se celkem očekávala. Přijde mi, že Rockstar chce vytřískat z jedné hry co nejvíce peněz, i když je to v podstatě to samé jako GTA 3. Možná je to dáno i pro mě nepříliš atraktivní dobou, ale u GTA 3 jsem se prostě bavil více, protože to bylo nové, neznámé, neprozkoumané. Určitě je to ale hra, která by neměla chybět ve sbírce pořádného hráče a je ideální volbou na horké prázdninové dny. Dávám hodnocení 91%.


Other
Diskusní fórum
Obal na CD
Seznam aut + popis
Cheaty a trainery
Mapa města
Návod
Mapy s budovami, balíčky, ...
Čeština
Hudba z Vice City
Patch 1.1 (2MB)
Trainer
Spořič obrazovky
Skin pro WinAmp

Parametry
Doporučená konfig.: CPU 1700 MHz, 256 MB RAM
Výrobce: Rockstar Games
Vydavatel: Take 2
Distributor: Cenega
Datum vydání: květen 2003
Multiplayer: ne
Jazyk: angličtina
Žánr: akční
Odkazy: oficiální homepage

© Hannes
    


created by Hannes - czHannes(at)gmail(dot)com - hannes.gameplanet.cz