O programu
Nadpis by měl být spíš o protokolu, protože se nejedná pouze o jeden program, ale o celou síť. Bit Torrent je počinem Brama Cohena, autora původního programu. Na rozdíl od ostatních peer to peer sítí funguje poměrně dost jinak. V poslední době už se dostává do širšího podvědomí veřejnosti, a proto přináším tento malý úvod.
Na začátek si musíme říct možnosti distribuce nějakého většiho souboru. Klasickou možností je využití HTTP nebo FTP protokolu, kdy ale musí autor vlastnit dostatečně výkonný server a rychlé připojení. Při vydání nějakého očekávaného souboru (např. demoverze populární hry, která může mít třeba 400 MB) se většinou takovéto linky prostě ucpou. Poptávka výrazně převýší nabídku a cílovým efektem je pomalé stahování všech uživatelů. Tady nastupuje právě BitTorrent. Na rozdíl od aplikací typu KaZaA nebo DC se zde nikam nepřipojujete, není žádná centrální síť. Každý uživatel je zde vlastně takovým serverem pro ostatní.
Již zmínění tohoto faktu znamená jednu podstatnou věc: zátěž se tak rozkládá mezi všechny uživatele. Pokud si chcete stáhnout něco z této sítě, probíhá to přibližně takto:
- nainstalování a nastavení klienta
- vyhledání souboru s příponou .torrent
- stažení pomocí klienta, zároveň odesílání dalším uživatelům
Ze strany organizací typu RIAA to tedy není velká překážka. Zajímavé je, že Bit Torrent právě těmto zásahům zatím docela odolává. Každý uživatel je jasně reprezentován svojí IP adresou, takže o bezpečnosti se nedá moc mluvit. Existují sice speciální plug-iny a programy, které např. blokují vaší IP adresu před připojením jiných (antipirátských) adres, ale to není úplná ochrana. Proto již v cizině mnoho uživatelů dostalo nepříjemné dopisy od svého poskytovatele připojení nebo zmíněných organizí.
Nyní přichází poslední bod, a to samotné stahování. To je vlastně nejzajímavější věc celého "Torrenta". Po spuštění klienta se přes tracker začnete připojovit k jednotlivým uživatelům, kteří vám posílají data. Každý soubor je rozdělen na desítky/stovky malých částí (podle velikosti celkového souboru, od 32 kB do několika MB). Několik okamžiků po stažení jedné takové části ihned začínáte vy odesílat dalším lidem právě tato data. Než tedy stáhnete celý soubor, můžete v případě rychlého uploadu celý objem daného souboru odeslat někomu jinému. To je právě na této síti zajímavé, že pracuje na spolupráci všech stahovačů.
Při zmínění této vlastnosti je také dobré rozlišit dva důležité pojmy: seed a peer (česky většinou zdroje a klienti). Seed/Seeder je takový uživatel, který již má celý soubor stažený a data pouze odesílá ostatním. Takovýchto uživatelů musí být pochopitelně co nejvíce, aby byla rychlost stahování co největší. V extrémním případě se stane to (a také se to stává), že torrent "umře" - nezůstane žádný seed a nikdo nebude vlastnit kompletní data. Peer je tedy takový uživatel, který ještě nemá stažený celý soubor, takže ho stahuje a zároveň odesílá. Uživatel data odesílá do doby, než klienta úplně zavře. Kdyby všichni uživatelé hned po skončení downloadu svého klienta zavřeli, celá síť by byla pravděpodobně brzo mrtvá, proto nechejte vždy nějakou dobu po stažení klienta odesílat data.
Tím je vlastně popsán celý systém BitTorrenta. Pokud tedy chcete stahovat rychle, je ideální hledat torrent s mnoha seedy a co nejméně peery. Také je dobré stahovat torrent ihned po jeho publikaci, protože postupně může dojít ke zmíněné smrti. Ještě bych chtěl říct, že stahování z této sítě může být dost pomalé. Rad na zrychlení je poměrně dost, ale asi nejlepší je prostě počkat. Pokud stahujete nějaký žádaný a veliký soubor, vždycky cvhilku trvá, než se download "rozjede". Při stahování menších souborů můžete i při menším počtu seedů stahovat poměrně rychle. Mnoho uživatelů si také stěžuje na příliš vysoký upload. Ten může v extrémním případě být tak vysoký, že vám sníží rychlost downloadu. Na tento problém je poměrně jednoduchá odpověď: použijte pokročilejšího klienta, který dovoluje omezit rychlost odesílání dat, nebo si nainstalujte program Netlimiter. Jedná se o shareware, který kontroluje všechny aplikace pracující s internetem a můžete u nich omezit rychlost. Druhou možnost ale spíše nedoporučuji, protože se jedná o "násilné" omezení, které se může projevit i snížením rychlosti stahování. Zároveň platí, že čím vyšší rychlostí odesíláte, tím větší rychlostí byste měli stahovat.
Klienti, aneb jak začít
Před začátkem používání sítě musíte nejdříve nainstalovat některého z řady klientů. Těch existuje opravdu mnoho, ovšem ne všechny se dají považovat za použitelné. Já mám oblíbené přibližně tři aplikace, předvedu jich vám však víc.
Official BitTorrent Client
První klient pro síť BitTorrent od Brama Cohena. Jedná se o velice jednoduchý program, který je vhodný hlavně pro začátečníky. Polemiky o rychlosti klientů se sice vedou, ale většinou tak výrazný rozdíl mezi jednotlivými aplikacemi nepoznáte, takže je to vlatně jedno, co si vyberete. Tento program by měl opravdu na většinu úkonů stačit. Po nainstalování klienta nebuďte zděšeni, že se nikde nic neobjevilo, byla akorát přidána podpora pro .torrent soubory do vašeho prohlížeče. Teprve po kliknutí na takový soubor (odkaz) se samotný program spustí. Vyberete cestu, kam soubor uložit a pak již čekáte až se všec stáhne. Sledovat můžete zbývající čas, ryhlost downloadu a uploadu a množství stažených/odeslaných dat. Jednoduché, funkční. Další informace nejen o klientovi, ale o celém protokolu najdete na homepage. Klient podporuje i navázání stahování, kdy stačí prostě vybrat stejnou složku, kde již máte data.
Oficiální BitTorrent klient v3.4.2 (2226 kB, mirror)
ABC
Další populární klient, někdy také pod názvem Yet Another Bittorrent Client. Jedná se již o pokročilejší aplikaci s hezčím grafickým rozhraním. Doporučit ho můžu jak začátečníkům, tak pokorčilejším uživatelům. Bez nějakého velkého nastavování bude funkční, a narozdíl od originálního klienta vám zobrazí spousta dodatečných informací. Stav trackeru, počet seedů a peerů, jejich rychlost stahování, možnost zapauzování, více downloadů v jednom okně, tvorba torrentů atd. Najdete zde také rozšířené možnosti pro seedování. Další podrobnosti najdete na homepage. Poslední verze je již opravdu dobře odladěná, viz changelog.
ABC 2.6.9 (2.9 MB, mirror)
ABC 2.6.8 (2.8 MB, mirror)
Azureus
Jako zlatý hřeb přichází pravděpodobně nejlepší klient - Azureus. Jedná se o klienta napsaného v Javě, proto budete potřebovat pro jeho fungování nainstalovanou Javu. Konkrétně se jedná o Java JRE, všechno potřebné si můžete stáhnout zde. Azureus bych označil jkako program spíše pro pokročilejší uživatele, protože obsahuje poměrně dost všemožných nastavení a celkem závažných možností. Na druhou stranu ale již v základní verzi obsahuje češtinu (i když někdy bych radši viděl daný výraz anglicky). Tohoto klienta také používám asi nejvíce, nabízí všechny možnosti z ABC kromě zapauzování, ale přidává ještě spoustu dalších. Po nainstalování plug-inů si můžete například prohlédnout za jaké země je uživatel od kterého stahujete. Existuje i užitečný plugin blokující určité IP adresy. S nastavením vám také pomůže průvodce, možná se ale bude hodit pomoc na domovských stránkách.
Azureus 2.2.0.0 (4.84 MB, mirror, changelog
Azureus 2.1.0.4 (4.4 MB, mirror, changelog)
Azureus 2.1.0.2 (4.3 MB, DDL, mirror, changelog)
Azureus 2.1.0.0 (3.7 MB, DDL, mirror)
BitComet
Posledním klientem, kterého jsem objevil poměrně nedávno je BitComet. Myslím, že utoři pocházejí z Číny nebo jiné podobné země, a to se dost nepříjemně odrazuje na rychlosti oficiálního webu, který se načítá opravdu pomalu. Stáhnout od nich instalační soubor je pekelná záležitost, protože málokdy z jejich webu vymáčknete víc jak 3 kB/s. Zpátky ke klientovi. Jedná se o aplikaci napsano v C++, což se celkem pozitivně projevuje na nízkém zatížení CPU a rychlých reakcích (Oproti takovému Azureusovi to je opravdu rozdíl, ten dokáže sežrat hodně systémových prostředků). Ovládání programu je poměrně jednoduché, v nastavení není příliš mnoho položek. S BitCometem dostanete přehledné podrobnosti o každém stahovaném souboru. Rozhraní bohužel není v češtině. Poslední verze obsahují zajímavé vychytávky, například obejití omezení SP2 na Windows XP, vylepšenou podporu NAT nebo UpNP. Celkově bych tohoto klienta doporučil středně pokročilým uživatelům, jedná se ale o výborný program.
BitComet 0.56 (1.9 MB, mirror, changelog)
BitComet 0.55 (1.9 MB, mirror, changelog)
Mezi další zajímavé klienty bych zařadil:
-
Torrentopia Client (homepage, download - 1.8 MB)
Make Torrent CZ (download - 2.1 MB, homepage)
Torrentstorm (homepage, download - 6.2 MB)
BitTornado (homepage, download - 2.8 MB)
PTC (homepage, download - 3.7 MB)
Nastavení portů
BitTorrent komunikuje mezi jednotlivými uživately většinou na portu 6881. Toto však není pravidlem a téměř u každého klienta je tomu trochu jinak. Některé aplikace (většina) otevírá pro každý nový stahovaný soubor nový port, Azureus stahuje všechno přes jeden port. U oficiálního klienta si nastavení portu vůbec změnit nemůžete, vždy to pojede přes 6881. U ostatních programů je ale tato možnost, a vy byste neměli váhat ji využít. Ze systému, jak celý protokol funguje vyplývá, že vy jste zároveň serverem pro další uživatele. Proto byste měli mít alespoň jeden port otevřený. Pokud tomu tak nebude, vaše rychlost stahování bude opravdu nízká, upload naopak dost vysoký.
Při použití firewallu je to poměrně jednoduché, stačí vybraný port povolit (6881 TCP). Většina klientů vám graficky znázorní, jestli máte port otevřený, nebo uzavřený. Pokud máte port uzavřený a sedíte za routerem, switchem, nebo v podnikové síti, budete toho muset nastavit trochu víc. Jediným účinným řešením je tzv. přesměrování portů - port forwarding. Pokud nemáte přístup k nastavení sítě, zkuste požádat administrátora. Stačí se dostat do webového rohraní a zde přesměrovat zmíněný port na vaší vnitřní IP adresu v síti (např. 192.168.2.1). Většina routerů takovýto postup bez problémů umožňuje, můžete ale narazit na některé další problémy. Bez otevřeného portu však téměř nemá cenu BitTorrent využívat, stahování by pro vás bylo dost nevýhodné. Podrobnější popis tohoto programu najdete například zde nebo zde.
Slovníček
Tracker
Server, který rozesílá klientům informace o tom, který soubor a od koho mají stahovat. Na začátku stahování se vždy k trackeru připojíte, ten vám vártí seznam peerů, ke kterým se připojíte. Toto provádí v intervalech během celého downloadu a hledá tak další uživatele. Trackery většinou fungují s použitím MySQL, PHP, PERLu nebo CGI skriptů. Pro daný server představují poměrně vysokou zátěž, protože na něj každou chvíli směřují tisíce dotazů z různých ip adres.
Seed, Seeder
Uživatel, který má již stažená všechna data a odesílá je ostatním. Může to být buď úplně první člověk, který torrent vytvořil, nebo uživatel, který již soubor stáhnul a ponechává ho ostatním k dispozici.
Peer
Uživatel, který ještě nemá stažena všechna data. Zároveň však odesílá ostatním užřivatelům části, které již stáhnul.
Leech, Leecher
Označení pro uživatele, kteří ihned po skončení downloadu zavírají klienta a znemžňují tak upload ostatním lidem. Díky nim může dojít k záhubě této sítě.
Reseed
Pokud dojde k tomu, že daný torrent již nenabízí žádný seed, musí dojít k takzvanému reseedu - napojení někoho s kompletními daty. Takový akt většinou nastává po žádosti někoho, kdo má torrent roztažený, ale už nemá od koho stahovat.
Odkazy
Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše, zde najdete asi to nejpotřebnější - odkazy na stránky nabízející torrent soubory ke stažení. Na prvním místě nemůže být nikdo jiný než Suprnova, což je vlastně legenda v této oblasti. Stránky, které začínali jako neveřejný projekt několika kamarádů nyní navštěvují desetitisíce lidí z celého světa kadžý den. Po zakoupení pořádně domény i nadále celý projekt funguje z příspěvků a nabídek návštěvníků. Zajímavé je také to, že Suprnova poměrně slušně odolává všem útokům ze stran anti-pirátských organizací, určitě také kvůli vysokému množství měnících se mirrorů. To se občas projevuje nekonečně dlouhým načítáním, v tom případě je lepší stránku nahrát znovu.
Všechny uvedené stránky jsou v angličtině. V České republice zatím podobné weby ještě moc nejsou. To je zapříčeněno drahým internetovým připojením a také neochotou lidí odesílat data někomu jinému. Chtěl bych vás upozornit, že na následujících webech se může vyskytovat i nelegální obsah, který stahujete výhradně na vlastní nebezpečí. Tady jsou tedy některé odkazy:
- Suprnova
- Filesoup
- BT-GM
- Torrentreactor
- prq.to
- Youceff
- Digital update
- Phoenix
- Hawkie
- Torrentbits
- Potuk
- UK Torrents
- Isohunt
- Empornium
Závěr
Na závěr bych chtěl ještě napsat několik poznámek. Síť BitTorrent v jistém slova smyslu znamená revoluci. Je to program velice pokoročilý, neustále se vyvíjející a také již poměrně oblíbený. Historie Torrenta není příliš dlouhá, ale to co již dokázal budí respekt. Jako alternativní možnost distribuce softwaru je to opravdu dobrý nápad, méně dobré je již šíření warezu a dalšího nelegálního obsahu. To se ale muselo pravděpodobně alespoň trochu očekávat. Bram Cohen, chlapík žijící téměř na mizině je nyní respektovaný zaměstnanec renomovaných firem. Pracuje také pro společnost Valve, kde má za úkol vylepšit věčně problémový distribuční a herní systém Steam, který je známý svou přetížeností a výpadky. Přes sdílení downloadů určitě cesta vede. Je jen na vás, jak toho využijete. Vytvořit torrent je s pomocí propracovanějších klientů opravdu hračka, pak již můžete vesele sdílet data. BitTorrent se mi tedy jeví jako opravdu dobrý nápad, který s rostoucí rychlostí internetu v domácnosti určitě ještě najde spousta příznivců. Pokud chcete i vy vytvořit nějaký ten torrent a podělit se o něj s ostatními, udělal jsem pro vás stručný návod jak na to. Doufám, že vám tato stránka alespoň trochu přiblížila, jak to všechno funguje. Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte a pošlete mi mail nebo zprávu na ICQ. L33CHiNg 4ev3r
Hannes ©
created by Hannes - 1Hannes@seznam.cz - hannes.gameplanet.cz