Command & Conquer Generals


A je tady slibovaná recenze.
Určitě jste slyšeli o jedný z nejočekávanějších strategií tohoto roku - Command and Conquer: Generals. Jestli jste někdy před vydáním Generals viděli nějaký obrázky ze hry, museli jste uznat, že to vypadá opravdu hezky. Celá tahle série, vyvíjená nejdříve Westwoodem a teď EA Pacific je hodně známá. Některej z předchozích díl mesel hrát snad každej pořádnej "pařan". Vydání hry bylo původně naplánovaný pár tejdnů před Vánocema, ale protože EA prej vydávali v tu dobu moc her najednou, odsunuli vydání Generals až na únor. Tahle hra se určitě nevyhne srovnání s Warcraftem 3, protože je tady docela podoba, takže v článku narazíte na různý srovnání.

Download
Soubory ke stažení najdete na konci recenze.
Za koho hrajete
Celkem netradičně najdete v Generals hned tři strany, za který můžete hrát. První skupinou je teroristická organizace GLA (Global Liberation Army). Tahle organizace určitě není příkladem dobré společnosti, většina jejich jednotek jsou normální fanatici. Další stranou je komunistická Čína. Všechny čínské jednotky jsou celkem drahé, ale většinou ve větším množství dost účinné. Poslední skupinou je USA, taková rozumná volba a zachránce celého světa v jednom. Každá ze stran má svoje naprosto unikátní jednotky, které nemá nikdo jiný. V minulých dílech série se často stávalo, že stačilo vyrobit co nejvíc nejsilnějších jednotek a poslat je na soupeře. Celkem snadno jste vyhráli. Tady už je ale celej vývojovej strom daleko víc promyšlenej a každá jednotku se hodí na něco jinýho. Když pošlete hordu těžkejch tanků proti armádě panáčku s raketometama, daleko nedojede, ale proti budovám zase uspějete.

       

O co tady jde
Většina misí se neobejde bez nutnosti prostýho zničení nepřítele. V celé hře je jenom pár jiných misí, kdy musíte například střežit konvoj. Jednotky musíte za něco stavět a v Generals je to vyřešeno celkem prostě. Akorát postavíte Supply center a auta u Číny, helikoptéry u USA a normální lidičky u GLA prostě nosí zásoby do centra, kde se mění na dolary. Na můj vkus je to až příliš jednoduchý, téměř vůbec se nemusíte o "těžení" starat, prostě vám jenom přibejvaj celkem rychle peníze. Peníze ale můžete získat i trochu jinak, protože každá strana má svoje vlastní další příjmy. Nejzajímavější je asi metoda čínskejch hackerů, který se napíchnou na internet s notebookem v ruce a peníze se už jenom sypou.

Hodnosti
Zajímavou novinkou ve hře jsou hodnosti. Každá jednotku se totiž může bojem vycvičit až o tři stupínky. Potom se sama uzdravuje, má větší útok a lepší obranu. Genrálské hodnosti ale nedostávají jenom jednotky, ale i samotný hráč. Za váš výkon vám budou udělovány generálské hodnosti-můžete se stát jedno-, tří- a pětihvězdičkovým generálem. Za povýšení dostáváte různé zajímavé bonusy, které si můžete vybrat. Vybírat můžete například z parašutistického výsadku, bombového náletu, útoku letadel, zaminování, hackování atd.

       

Animace a obtížnost
Minulé díly Command & Conquer byly proloženy zajímavými filmečky. V generals se ale místo filmečků autoři rozhodli pro in-game animace, které využívají enginu hry. I samotné intro spíš jenom představuje možnosti tohoto enginu. Před každou misí se objeví Země z vesmíru a jakoby satelitem se najede na místo, kde se mise odehrává. Během načítání na vás probliknou tři jednotky, které je dobré použít a dost stručně, asi ve třech větách se vám popíše cíl mise. Pak už jenom počkáte až se mise načte. To taky souvisí s celkovou jednoduchostí nastavení ve hře. Právě z toho jsem dost zklamanej. Když kliknete na nějakou jednotku, ani nevidíte, jak se jmenuje, musíte nad ní chvilku podržet myš. U jednotek není vůbec možné nastavit nějaké chování nebo formace. Dost často se stane, že na jednotku někdo zdálky útočí a panáček jenom spokojeně kouká jak mu ubíhá život. V tomhle ohledu jednoznčně vítězí Warcraft 3. Dost slabej je taky počet misí. Sice jsou tři strany, ale přece jenom 7 misí je opravdu málo. Není problém dohrát hru za jednu stranu za 1 den. Tím se dostávám taky k možnostem nastavení obtížnosti. Můžete si vybrat z Normal, Hard a Brutal. Je zajímavé, že chybí něco jako Easy. Počítač má většinou výhodu postavené základny již na začátku (jenom v kampani), ale přesto není hra nějak extrémně těžká.

Čína
Čína má samozřejmě hezky rudou barvu a disponuje docela silnými, ale drahými jednotkami. Asi nejoblíbenějším je opravdu mohutný dvouhlavňový tank Overlord. Stojí sice 2000 dolarů, ale jeho síla je opravdu brutální. Za další příplatek si na něm můžete ještě postavit kulomet a další vychytávky. Jako v minulých dílech Command & Conquer můžou vozidla pohodlně rozjíždět pěší jednotky a Overlord svojí velikostí rozmázne hned několik paňáčků najednou. Všechny jednotky ve hře mi ale přijdou dost slabé, takže jsou po pár zásazích zničeny. Tank například nejdřív začne hořet a pak efektivně vybouchne. Další oblíbenou jednotkou pro mě byl Dragon tank, takovej pásovej plamenomet. Proti pěchotě je opravdu účinnej. Novinkou v Generals je možnost schovat vojáčky do budov, kterých je na mapách celkem dost, odkud můžou střílet s větší ochranou. Každá budova jde ale zničit a to pak musí vojáčci ven. Právě Dragon tank dokáže svým plamenem sežahnou jednotky i uvnitř budovy, což se docela hodí. Účinnou jednotkou proti oěchotě je taky Gatlink Tank - tank s rotačním kulometem místo hlavně. O hackerech jsem se již zmiňoval, je tu ale ještě Black Lotus. Tahle špionka vám dokáže přivlastnit budovu, zneškodnit auto a navíc je maskovaná. Stojí ale hodně peněz. Čínské letectvo je zastoupeno Migem, kterej ale musí být v nějaký větší formaci, aby byl účinnej. Propagandistická centra zvyšují útok vojáků. Nejsilnější čínskou zbraní ale je atomová bomba, která je opravdu pěkně zanimována a její následky jsou katastrofické. Nakonec si můžete vyléčit jednotky pomocí Speaker Tower, která hlásá propagandistická hesla.

       

GLA
GLA nemá žádné vymoženosti, ale boduje svými jednotkami. Za tuhle stranu nemusíte stavět elektrárny. Jejich atentátníci a rozvášněný dav taky není nejslabší. GLA nemůže stavět žádná letadla, ale to moc nevadí, protože má pojízdná protiletecká děla, která si s letadly hravě poradí. Osvědčila se mi taky rychlá Rocket buggy, která sice moc nevydrží, ale proti tankům je účinná. Zapomenou neesmím na SCUD launcher a Toxin Truck. SCUD launcher je dobrý hlavně kvůli doletu. Na obranu základny se celkem hodí Stinger Site bunkry, které střílejí i na letadla. Pomocí tunelů může GLA rychle přesouvat svoje jednotky pod zemí. Bonbónkem je SCUD Storm-nálet ničivých raket na zaměřené místo. Jejich demoliční účinek je opravdu slušný a navíc zamoří oblast toxickými látkami, který nadělaj taky dobrou paseku.

USA
Jak jsem napsal na začátku, USA je takovou rozumnou stranou. Mají dost vymoženou techniku, na kterou ale spotřebují fakt hodně energie. Když vám dojde za USA energie, je to celkem špatný, protože skoro všechno přestane fungovat, takže je dobrý mít radši víc elektráren. Mají slušnou leteckou podporu - vrtulník Commanche, vojáky přepravující vrtulník Chinook, stíhačky Raptor, F117 nebo bombardér Aurora. Z jednotek mě zaujal klasický Humvee, kam můžete posadit vojáčka, kterej bude z auta dokonce střílet. Volbou na dálku se může stát raketa Tomahawk. Jako každá strana má nějakou extra zbraň, u Američanů je to Particle Cannon Uplink, který útočí na vybrané místo na mapě smrtícím paprskem. Postavením strategického centra si můžete vybrat jednu ze tří strategií pro vaše vojsko.

       

Nádherná grafika
Z různých vidií a obrázků jste určitě zjistili, že grafika hry vypadá opravdu hezky. Stromy se hezky vlní, výbuchy jsou opravdu propracované. Občas vidíte i letícího panáčka vzduchem. Skoro všechny modely jsou dost propracované a realistické. S kamerou můžete přibližovat/oddalovat a natáčet do stran. U každé jednotky také najdete popisek, proti kterému druhu je slabá a silná. To celkem pomůže na začáttku při rozhodování, ale dnes už je to celkem standart. Prostředí je taky různé, město, zima, poušť, den, noc, všechno se střídá.

Hardware nároky
Hodně už se toho řeklo o náročnosti týhle hry na harware. Na konci jsou uvedený požadavky, ale moc realistický to není. Grafika je sice pěkná, ale ta náročnost je opravdu vysoká. Na dvougigovým počítači to běží na 1024x768 na střední detaily tak akorát, ale jak jdete s rychlostí procesoru dolu, je to celkem špatný. Na rozlišní menší než 800x600 už nemá cenu strategie hrát, Generals to ani nenabízejí. Každopádně je to nová hra, s pěknými efekty, tak nemůžeme čekat nějakou směšnou konfiguraci, ale oproti Warcraftu 3, kterej běžel plynule i na 500 MHz a nevypadal vůbec špatně, jsou to dost vysoký čísla. Každej totiž nemá doma super nadupanej počítač.

Celkový zhodnocení
Generals byli určitě dlouho očekávaný a byl to taky adept na nejlepší strategii tohoto roku. Kdybych měl hodnotit jenom singleplayer, je to podle mě dost slabý. Hra je celkem krátká, určitě by neškodilo přidat pár misí. Efekty jsou pěkný, ale dost krutý hardware nároky taky srážejí hodnocení. Všechno trochu zachraňuje multiplayer, kterej je povedenej a můžete tady uplatnit víc taktik. Podporování více hráčů, krytí se navzájem, domlouvání, to všechno dělá multiplayer zajímavějším. Nemůžu ho posoudit moc podrobně, protože jsem ho zkoušel jenom párkrát, ale není to špatný. Takže celkový hodnocení bych viděl tak na 84%. Warcraft 3 mě zaujal daleko víc a není zdaleka tak náročnej a u mě jednoznačně vítězí.

Download
patche, videa, screenshoty, trainery, čeština, wallpapery,...

Parametry
Minimální konfig.: CPU 800 MHz, 128 MB RAM
Doporučená konfig.: CPU 1200 MHz, 256 MB RAM
Výrobce: EA Pacific
Vydavatel: EA Games a Cenega
Datum vydání: únor 2003
3D akcelerace: ano
Multiplayer: ano
Jazyk: angličtina
Žánr: real-time strategie
Odkazy: of. homepage, Fan site

Hannes