Enclave


Enclave je 3D akční hra s pokusem o RPG systém, který ale vlastně vůbec neexistuje. Tato hra původně vyšla na XBoxu a stala se dalším titulem, který se může pochlubit většinou dost špatnou konverzí. Enclave ale není zase tak úplně špatná hra, ale je na ní poznat její XBoxový původ. Po celkem krátké instalaci (měřeno v poměru s Mafií, tam byla instalace na HODNĚ dlouho) ze tří CD, kde si můžete vybrat i španělštinu k nainstalování (je celkem zajímavé, proč autoři zvolili právě tento jazyk, když pocházejí z Německa) vám nic nebrání prvnímu spuštění.

Po několika intrech se dostanete do menu, kde mě čekal první šok: menu se totiž dá ovládat pouze na klávesnici, myš tady prostě nepoužijete. V dnešní době mi to přijde hodně nevhodně, asi je to důsledek právě již zmiňované konverze. Celé menu je proloženo mnoha efekty, které jsou ale ve skutečnosti téměř zbytečné a pouze zpomalují celou hru. Efekty rozumějte různé super technologické panely a efekty, které později rádi budete odklepávat klávesou Esc. Potom následuje výběr vaší postavy. Na výběr máte celkem 14 charakterů od bojovníka, lovkyně přes inženýra a položenu až k dvou obrům.Výběr postavy nemá nějaký zvláštní efekt, při hraní se ani moc neprojeví. Příběh Enclave je dost odbytý: vlastně tady ani příběh nepotřebujete, prostě stačí jít pořád dopředu a mlátit, popřípadě střílet na nepřátele. Že byste zabloudili se vám stane jenom hodně těžko, úrovně jsou naprosto lineární stejně jako příběh.

       

Pro ovládání budete potřebovat pouze pár kláves. Po nemožnosti použití myši v menu se ve hře normálně používá pro rozhlížení, stejně jako v jiných akčních hrách. Jakmile ale dáte Esc, opět se objeví menu ovladatelné pouze klávesnicí, což mě opravdu štve. Při hraní budete potřebovat akorát tlačítka pro pohyb, levé myšítko pro útok, pravé pro krytí se štítem a k tomu klávesu pro změnu zbraně a nakonec tlačítko pro vypití životadárného nápoje. To je všechno, tohle vám prostě bude stačit. Když už jsem u těch kláves, popíši také způsob boje. Ten je celkem náhodný: pokud máte meč, sekyru, prostě zbraň na blízko, stačí držet myšítko pro krytí štítem a na druhé myšítko klikat pro útok. Váš hrdina bude naprosto náhodně sekat svojí zbraní, kde se opakuje celkem dost pohybů. Z toho vyplývá, že většina soubojů na blízko je naprosto náhodná a je to opravdu hodně o štěstí. Pokud nepřítele zasáhnete, uvidíte, kolik mu to ubralo života, stejně jako když on zasáhne vás. Při přiblížení k nějaké záporné postavě se vpravo dole objeví ukazatel jeho života.

Zajímavější je ovšem používání zbraní na dálku. Na výběr máte různé luky, kuše a také magické zbraně. Zajímavým efektem, který používá asi pouze Robin Hood je vystřelení několika šípů najednou. Větším rozptylem logicky trefíte více nepřátel najednou. Počet šípů ale není neomezený, takže nemůžete bezhlavě střílet po všem, co se hýbe. Míření probíhá v podobě malé tečky, která po najetí na nepřátele zčervená. U postav jsou také rozlišeny zásahové zóny, takže trefa do hlavy znamená celkem silnou zbraň. Je ale celkem obtížné někoho přesně trefit, protože nepřátele se snaží uhýbat. Posledním možným útokem je magie. Není zde nic neobvyklého, a tak můžete použít různé bojové hůlky a hole. Magie je bezedná, akorát se postupně vyčerpává. Stačí ale chvilku počkat a opět se doplní do maximálního stavu.

       

Při hraní máte ještě na výběr mezi kampaní za dobro nebo zlo. Obě dvě mají 14 misí, které jsou ještě rozdělené do menších podmisí. Kampaň za temnou stranu mi přišla trošku zajímavější, ale lineárnost misí je bohužel vždy stejná. Když si řeknete 14 misí a ještě podmise, to bude dost dlouhé, ale opak je pravdou. Mise jsou celkem krátké a celá hra se dá dohrát za pár dnů nenáročného hraní. Můžete sice hrát ještě za druhou stranu, ale nic moc se nezmění. Celkem nepochopitelná je absence multiplayeru, u tohoto typu her by to nebyl problém. To určitě také sráží celkové hodnocení. Hrou vás provází pěkné filmečky v enginu hry, které jsou dostatečně kvalitní. Ukládání je řešeno v poslední době oblíbeným způsobem autosavů, kdy se hra sama uloží po skončení každé mise. K tomu je ještě ve většině levelů takový respawn bod, který se pouhým přechodem aktivuje a při příští smrti už se objevíte tady. Každý respawn vám ale ubere 10 zlaťáků, které cestou sbíráte a za které si kupujete zbraně. Většina těchto zlaťáků je nenáročně schována kdesi za bednou, přesně podle vzoru Xboxu. Většina různých hádanek a puzzlů je naprosto primitivní obtížnosti, stačí třeba mačkat tlačítka podle aktuální barvy světla, přepnout pár páček apod.

Hlavní světlou stránkou této hry ale je grafika. Taje naprosto výborná. Pokud máte alespoň průměrný dnešní počítač užijete si nádherného grafického koncertu. Pokud ale vlastní trochu lepší sestavu, nastavte detaily na vyšší úroveň a budete se opravdu kochat. Grafika postav není svázaná žádnými reálnými předlohami, jedná se o fantasy, takže se němečtí autoři mohli dosyta vyřádit. Ve hře mnoho nádherných efektů, na které budete jenom ohromeni zírat. Většina textur snad kromě některých podlah a nebe je opravdu detailní a je na to radost pohledět. Všechny barvy jsou takové syté. Pokud bych měl říct něco k postavám, není to nejhorší, ale ani nejlepší. Občas se pohybují dost legračně a taky se někde zaseknete o malinkatý předmět. Pokud jste zvyklí třeba jako já z Unreal Tournamentu skoro pořád skákat, tady na to rychle zapomeňte, protože než se váš hrdina rozhoupe ke skoku, bude už mrtvý. Navíc ani moc nevyskočí, takže je to dost nepoužitelné. Jak už jsem ale psal, v Enclave stačí prostě jít dopředu a řezat před sebou mečem. Trochu kritiky bych také napsal k obtížnosti, protože na nejvyšší úroveň je hra skoro nehratelná, zabije vás každý silnější nepřítel a vůbec si to neužijete. To jsem bohužel zažil na vlastní kůži, takže radši zůstaňte u střední obtížnosti.

       

Kdybych měl něco napsat o hudebním doprovodu, bylo by to celkem průměrné hodnocení. Většina hudby se skládá z různých melodií, kterých ale je opravdu málo, takže se po pár okamžicích budou znova z znova opakovat. Oproti třeba GTA 3 si melodie vůbec ani nebudete uvědomovat, takže o nějakém pobrukování hitů ze skvělých rádií můžete rychle zapomenout. Část hry za světlo je namluveno příjemným ženským hlasem, dobře je mu rozumět a při zapnutí zobrazení titulků by neměl být problém přeložit anglické věty. Temno část naopak namluvil hlubší mužský hlas, oba dva dabingy jsou ale na slušné úrovni.

Nakonec zmíním ještě nároky na hardware. Autoři sice udávají, že je Enclave hratelná na P3 550 MHz, ale to vážně ani nezkoušejte. Ideálním minimem se mi zdá procesor s frekvencí okolo 1 GHz a 256 MB RAM. Hodně také záleží na grafické kartě. Pro naprosto plynulé hraní a vysoké detaily ve vysokém rozlišení budete potřebovat stroj s přibližně 2 GHZ CPU a kvalitní grafickou kartu na úrovni GeForce 4. Celkové hodnocení Enclave nebude příliš vysoké, protože tahle hra mi nestála ani za úplné dohrání, protože mě to po čase akční řežby prostě omrzelo. Hra je navíc celkem krátká a jedná se opravdu pouze o akci. Pokud se ale chcete vyblbnout po náročné práci, nebo jste mladším hráčem, můžete hru zkusit. Moje hodnocení je 73%.


Download
Demo (190 MB): mirror #1 - mirror #2
Trailer: vysoké rozlišení (13 MB) - střední rozlišení (6 MB)
Video: vysoké rozlišení (6 MB) - střední rozlišení (3 MB)
Cheaty a trainery
Čeština pro demo
Slušná galerie s pěknými screenshoty
Diskuse o hře - připomínky, zákysy, ...

Parametry
Minimální konfig.: CPU 800 MHz, 192 MB RAM
Doporučená konfig.: CPU 1500 MHz, 256 MB RAM
Výrobce: Starbreeze Studios
Vydavatel: SWING Entertainment
Datum vydání: březen 2003
3D akcelerace: ano
Multiplayer: ne
Jazyk: angličtina, španělština
Žánr: akce z pohledu třetí osoby
Odkazy: oficiální homepage

Hannes
    


created by Hannes - czHannes(at)gmail(dot)com - hannes.gameplanet.cz