Dungeon Siege FAQ

Kdy bylo Dungeon Siege vydáno?
První vydání se dostalo na svět v Severní Americe a to 5.dubna 2002.


Existuje na Dungeon Siege čeština?
Už dlouhou dobu jsem dostával obrovský množství žádostí na češtinu pro DS, ale čeština stále nebyla. Nedávno se ale věci daly do pohybu a Mrazík uvolnil na svět první a také asi poslední češtinu pro DS! Velikost češtiny je 38 MB, obsahuje totiž jak češtinu (8MB), tak jeden velký update, který je pro instalaci potřebný. Podle mých dosavadních zkušeností je čeština opravdu výborná, dokonce obsahuje i diakritiku. Původně byl vytvářena pro Cenegu, ale nakonec z toho nějak sešlo. Bohužel ale autoři nemysleli na multiplayer, takže před každým hraním online budete muset češtinu smazat a přidat další devítimegový update. Určitě se ale vyplatí stažení, například na Hannes webu v sekci češtiny.


Jaké jsou minimální požadavky Dungeon Siege (dále jen DS)?
Windows XP, 2000, Me, 98
procesor 333 MHz nebo rychlejší
128 MB RAM
1 GB místa na disku
8 MB 3D grafická karta
DirectX 8.0 kompatibilní zvuková karta
Multiplayer: 56 kbps pro 1-4 hráče, broadband nebo LAN pro 5 a více hráčů

Při takovéto sestavě ale z hraní DS nebudete mít zrovna největší požitek :-)


Mohu spustit DS v okně?
Ano, jde to. Stačí udělat následující:
Udělejte si na ploše zástupce spouštěcího souboru pro DS, pravděpodobně už tady budete jednoho mít od instalace. Pravým myšítkem vyberte vlastnosti a do pole cíl dopište fullscreen="false". Celé pole cíl by mělo vypadat njapříklad následovně: "D:\Program Files\Microsoft Games\Dungeon Siege\DungeonSiege.exe" fullscreen="false". Není to ale zas tak potřeba protože přepínání Alt+Tab funguje celkem spolehlivě.


Jaká rozlišení jsou podporována?
Základní možnosti jsou rozlišení 640x480, 800x600 a 1024x768 a k tomu ještě šestnácti- nebo třicetidvou- bitová hloubka.


Jaké jsou klávesové zkratky pro vypití lahvičky s manou nebo zdravím?
Defaultně je nastavena klávesa H (health) pro zdraví a M (mana) pro manu.


Jaké jsou v DS nápoje, kolik stojí a co přidávají?
V DS jsou tři druhy lahviček, nápojů (potions): první doplňuje zdraví, druhý manu, třetí oboje (Rejuvenation). Vypitím nápoje se vaší postavě doplní zvolená vlastnost až na maximum, pokud ho ovšem máte dostatek. Pokud spotřebujete méně než celou lahvičku najednou, zbyde vám např. poloprázdná lahvička, ale stále ji můžete použít. Poloprázdné lahvičky můžete také doplňovat: stačí přetáhnout jednu lahvičku přes druhou a pustit myšítko a jejich obsah se spojí a doplní. Existují následující typy nápojů:

Small Health Potion, +200 Health, 10 gold
Health Potion, +400 Health, 30 gold
Large Health Potion, +1000 Health, 90 gold
Super Health Potion +2000 Health ,200 gold

Small Mana Potion +200 Mana, 15 gold
Mana Potion +500 Mana, 35 gold
Large Mana Potion +1400 Mana ,140 gold
Super Mana Potion +2500 Mana ,260 gold

Small Rejuvenation Potion +300 Health + 300 Mana ,20 gold
Rejuvenation Potion +750 Health +750 Mana, 60 gold
Large Rejuvenation Potion +1800 Health +1800 Mana ,140 gold
Super Rejuvenation Potion +3000 Health +3000 Mana ,260 gold


Na co je mula (packmule)?
Ve vaší skupině můžete mít až 8 členů, z toho se vyplatí mít alespoň jednu mulu. Mula má třikrát větší inventář než normální postava a proto je výborná pro uskladnění věcí, které můžete později například prodat. Mula má ale také svůj vlastní život, takže může být zabita stejně jako některá z postav. Většinou je ale natolik h¨chytrá, že když na ní začne někdo útočit, snaží se útéct do povzdálí. Někdy bývá t+žké dostat ji například na nějaký výtah, protože ji nemůžete přímo ovládat, pouze za vámi chodí.


Můžu hrát DS v singl i multiplyeru?
Ano, je to možné. V singl a multiplayeru jsou dva odlišné světy - Kingdom of Ehb a Utraean Peninsula. Svět pro multiplyer je řádově několikanásobně větší, takže poskytuje další desítky zábavy navíc. Singlplayer se dá dohrát za 30 až 60 hodin hracího času, pak můžete pokračovat v multiplyeru. Svět v něm je velmi rozsáhlý a podle mě i trochu zajímavější. Můžete se zde pohybovat jakýmisi portály, které vedou všechny do jednoho místa - hubu. Postupně se vám otevírají jednotlivé teleporty, jak se vaše postava zlepšuje.


Jaké druhy skillů jsou v DS?
Jsou zde tři hlavní: síla (strenght), obratnost (dexterity) a inteligence. Sílu potřebujete pro používání lepších zbraní, brnění, štítů, rukavic a dalšího. Nejlepším způsobem pro zvýšení síly je boj na blízko. Obratnost potřebujete zase pro používání lepších luků. Nejrychleším způsobem zlepšení obratnosti je střelba na dálku (ranged). Poslední inteligence vyjadřuje maximální hodnotu vaší many. Nejrychlejší cestou pro zvýšení inteligence je používání magie. Inteligenci budete potřebovat pro používání některých obleků a holí (staff).


Jaký je maximální level vlastnosti?
U každé vlastnosti se můžete dostat maximálně na hranici 150, stejně jako level postavy v multiplayeru. Některými předměty můžete dosáhnout levelu většího než 150, ale nic už se nezmění. Věřte mi ale, že dostat se bez cheatů a modů na level 150 je OPRAVDU hodně těžké a zabere vám nechutně hodně času.


Jaké lidi mohu během singleplayeru koupit?
Výběr není příliš veliký, maximálně můžete mít 8 postav, některé se přidávájí dobrovolně, koupit pak můžete tyto: Ulora, Gyorn, Zed, Rusk, Naidi.


Jak se rozdělují vlastnosti podle atributů?
Na to platí celkem jednoduchá tabulka:

  Strength Dexterity Intelligence
Melee
64%
27%
9%
Ranged
25%
62%
13%
Nature
9%
18%
73%
Combat
13%
17%
70%


Balancování v multiplayeru
Autoři si celkem pohráli s vyvážením světa v multiplayeru a proto se dočkáte mnoha vlivů. Například HP potvor závisí na množství právě připojených hráčů ve hře. Čím víc hráčů právě hraje, tím více života vaši nepřáteleé mají. Celkem dobře se to dá posoudit například na obyčejném Krugovi na obtížnost Normal:

  • 1 hráč: 35 HP
  • 2 hráči: 50 HP
  • 3 hráči: 80 HP
  • 4 hráči: 100 HP
  • 5 hráči: 215 HP
  • 6 hráči: 310 HP
  • 7 hráči: 417 HP
  • 8 hráči: 500 HP


  • Na co je dobrý předmět "Fury Eye"?

    Tato podivně se smějící koule je potřeba pro vstup do tajného Chicken levelu, který je v multiplayeru. Tento předmět ale najdete v singlplayeru ve schovaném dungeonu. Až k tomuto předmětu se dostanete tak, že budete vždy na dvě desky pokládat nějaké předměty a potom se otevřou vždy další dveře. Tento postup musíte několikrát zopakovat až se dostanete na konec dungeonu, kde leží na postavci právě Fury's Eye.


    Jaké věci budu potřebovat pro vstup do Chicken levelu?
    Pro vstup do tohoto tajného levelu budete potřebovat tři věci. První z nich je právě Fury's Eye. Jak ho získat si můžete přečíst o trošku výše. Druhým předmětem je obyčejný nůž, s kterým vlastně začínáte celou hru jako farmář. Posledním předmětem je kniha, kterou musíte získat v questu "Townstone Quest" (multiplayer) a jmenuje se "The Trial of Gallus". S těmito všci budete moci vstoupit do levelu Chicken Run, který je plný VELICE silných slepic. Každá slepice má jméno podle jednoho z vývojářů a je neskutečně tvrdá. Odměnou za zabití vám budou jedny z nejlepších předmětů v celé hře. Ovšem zabít pár slepiček vám dá velice zabrat. Nakonec vás čeká ještě jedna bonusovka - Colonel Nick, extra tuhej hlavní vývojář. Určitě běžte do Chicken Runu v nějaké slušné skupince, protože jinak nemáte šanci. Já sám jsem tady byl jenom jednou a docela mi to stačilo. Existují ale i různé mody, které vám pomůžou s obstaráním těchto věcí. Na Zonematch je celkem populární mapa Chicekn World, kde jsou také jenom slepice a nějaké bonusové potvůrky, ale obtížnost je stejně drsná :-) Přesný postup do tohoto levelu je poměrně složitý, proto vás pouze odkážu na jednu dobrou stránku, kde je to celkem pěkně popsáno (angl. samozřejmě).


    Mohu hrát s postavami ze singlu v multiplayeru?
    Ano, je to možné. Můžete importovat všech svých 8 postav ze singl dobrodružství, hrát ale můžete vždy jenom s jedním z nich. Stejně je nejlepší najít dobrou partičku skutečných lidí a hrát s nimi.


    Kde je Merikova hůl?
    Merikova hůl je celkem slušná zbraň, která hlavně vylepšuje hodně vlastností. Můžete ji najít v gobliním dungeonu v oblasti bažin. Pro vstup do této oblasti musíte najít velký strom s dírou uprostřed, která vede do podzemí. Toto místo byste neměli minout, protože goblini jsou všude kolem a kolem vchodu je taky mnoho páry. Před samotným získáním vás ještě čeká jedna trošku tužší bitva, ale ještě to nic není.


    Zakouzlím nějaké kouzlo a pak nemůžu třeba 5 vteřin nic dalšího kouzlit. Je to normální?
    Ano, je. Některá kouzla obsahují určitý interval, během kterého nemůžete kouzlo znova používat. Není to žádná chyba, pouze ochrana proti kouzlení stejného kouzla stále dokola. Typickým příkladem je třeba kouzlo Healing hands.


    Jak zjistím na jakém levelu jsem? Co to vůbec je level v DS?
    Váš level zjistíte jednoduše, stačí se připojit do nějaké multiplayer hry. Při startu hry, kdy si vybíráte startovní lokaci a postavu, hned vidíte i váš level. Level vyjadřuje množství zkušenosti vaší postavy. Nezáleží tedy na skillech, ale na získané zkušenosti za zabité nepřátele a splněné questy. Skilly vám pouze dávají zkušenost. Je tedy možné, že pokud jste třeba v boji zblízka (melee) na úrovni 60 a jiné vlastnosti vůbec nepoužíváte, budete mít menší level než hráč, který je třeba na úrovni 20 combat magic, nature magic a ranged.


    Existují nějaké cheaty?
    Ano, cheaty existují. Jejich popis a další triky najdete v sekci Návody na Hannes webu. Cheaty jsou podle mě ale celkem velký problém v multiplayeru. Tady se spíše než cheaty používají hacky a mody. Mody jsou soubory, které vám například zrychlí přísun zkušenosti, přidají nové věci apod. Nejpoužívanější je asi XP mod, který přidává právě zkušenost a to v několika násobcích: 10x, 100x a 1000x rychleji než normálně. Některé mody ale nemusí být na škodu. Já se jim velkým obloukem vyhýbám, jsem absolutně čistý, mezi hráči Legit. Druhým způsobem podvodů jsou tzv. hacky. Jsou to většinou předměty, které mají neuvěřitelně silné schopnosti a téměř nic nestojí a nepožadují. Exituje i spousta hacknutých kouzel, např. "of Zeal of Zeal", které vám za nula many přidá manu, život a další. Hacknuté jsou často i nějaké zbraně. Obojímu se vyhýbám a cheaty nepoužívám, často ale narazíte na hráče, kterým to vůbec nevadí jsou na maximálním levelu 150 naprosto bez zásluh, protože exitují hráči, kteří se na lvl 150 dostali normální a velice obtížnou cestou.


    Jaký je tvůj nick, kde hraješ, na jakém jsi levelu?
    V DS si po připojení na Zonematch vytvoříte tzv. účet, kde vyplníte jméno hráče a jméno postavy. Jeden hráč může mít i několik postav! Já mám oboje vyplněné stejně, takže nick je "cz-Hannes". V DS si můžete přidat do adresáře své přátele a hned vidíte, jestli jsou online, offline, hrají hru, prohlíží si Zonematch apod.

    Nejčastěji se vyskytuji na některých německých serverech z důvodu lepšího pingu. Kdybych měl popsat komunitu hráčů DS, je zde hodně Němců, Francouzů a hlavně Američanů a Kanaďanů. Občas také narazím na nějakého Poláka a jenom dvakrát jsem potkal nějakého Čecha. Ani oni neznali moc dalších hráčů, takže česká komunita kolem hry se soustřeďuje hlavně na singlplayer.

    Na jakém jsem levelu? Už několikrát jsem zmínil, že jsem Legit = čistý, bez cheatů, hacků, modů. Vzhledem k tomu nemůžete čekat nějaký super level pře sto. DS hraju už nějakej ten pátek docela intenzivně a momentálně (22.6.2003) se nacházím na levelu 66. To už je celkem slušný podle mého názoru. Samozřejmě se postava stále vylepšuje a vyvíjí, ale bohužel už to nejde tak rychle. Je to dáno tím, tak do 30.-40. levelu vám vlatnosti a skilly naskakují celkem snadno a rychle, ale od padesátky nahoru to už jde VELICE pomalu. Když zdůrazňuji velice, myslím to opravdu vážně, protože například sílu mám i s nějakými vylepšeními na hodnotě 60, soustředím se na boj zblízka a všechny vlastnosti lezou nahoru opravdu pomalu i po boji s hodně tuhými nepřáteli.


    Jakou lokaci máš nejraději?
    Pro neznalé: na začátku hry v multiplayeru si vybíráte startovní lokaci, které se vám otevírají podle vašeho levelu. Já už mám otevřené všechny lokace na Regular (Normal) obtížnost a z nich mám nejradši Hiroth. To je druhá nejobtížnější lokace, převažují zde různí kostlivci, pavouci, lebky apod. Také je zde poměrně rozsáhlý hrad, kde jsou k nalezení slušné věcičky a ještě lepší podzemí (mauzoleum), kde už to je opravdu hodně obtížné. Nejtěžší lokace (podle lvlu) je Grescal, jenomže ten se skládá z několika stanů v poušti, kde nejsou žádné potvůrky k zabití, musíte jít slušně dlouhou a obtížnou cestu přes poušť, abyste našli něco pro váš skvělý meč či luk.


    Pokud máte nějaké dotazy, přopmínky, návrhy a podobně, určitě se ozvěte v diskusním fóru!


    © Hannes     




    created by Hannes - czHannes(at)gmail(dot)com - hannes.gameplanet.cz