Microsoft Train Simulator

Vydavatel: Microsoft

Her, jako je Train Simulator (dále jen TS), není mnoho. A uvážíme-li typ této hry, tak je tu pak pouze Railroad Tycoon. Z pohledu grafického a hratelného je těch her pak více. TS totiž po stránce grafické, hratelné, ale i realistické patří totiž mezi herní špičku. Nevěříte? Čtěte dál. Po spuštění hry se před vámi objeví nabídka, která asi překvapí málokoho. K dispozici máte tutorial, vhodný především pro nováčky, tedy pro ty, co vlak ještě nikdy neřídily (mezi ně patřím i já). Ovládat ho není opravdu moc snadné (jako třeba auto). Může se vám i stát, že s vlakem ani nepohnete. Dále je v nabídce ono řízení vlaků. Buďto si můžete označit plnění jednotlivých misí, kde například přepravujete pasažéry na čas, či musíte jet na co nejmenší spotřebu paliva, případně odtáhnout porouchanou lokomotivu do depa a další... A potom tu máte volnou jízdu, kde si jezdíte, kam se vám zachce. V menu je pak ještě možnost nahrání uložené hry a tím to hasne. Ale vše důležité tu je - co byste ještě u typu této hry potřebovali?

Ach, editor krajiny, tratí, vlaků či scénářů? Žádný problém, to zde také je! Tak taková nabídka je, alespoň si myslím, velice dostačující! Tak, podívejme se ale nejdřív na hru samotnou. Jak to celé vypadá je zřetelné z okolních obrázků, ale podívejme se hezky do hry. Na úvod připomenu velkou realističnost. Dokonalý fyzikální model jízdy však rovněž stojí za zmínku. Každý vlak má skutečné jízdní vlastnosti jako ve skutečnosti. Z toho vyplývá, že tu najdete skutečné vlaky, nikoliv nějaké vymyšlené. Jaké stroje nám TS nabízí? Tak třeba Dash 9, GP38-2, KIHA 31, 2000 Series, 7000 LSE Series, Amtrak Acela Express, Acela HHP-8, Flying Scotsman či Golsdorf 380. V TS můžete samozřejmě i bourat - železniční nehody jsou tu samozřejmostí. Můžete vykolejit (asi nejčastější nehoda, především v rychlém vlaku jako je japonská Acela), nabourat do nějakého stavení (hlavně do mostu) a také se srazit s protijedoucím vlakem. U toho posledního bych se trochu pozastavil. Zde totiž narazíte na menší chybičku (pro vlakové fajnšmejkry nepřehlédnutelnou). Když se například srazíte s vlakem, tak vagóny zůstávají po srážce naprosto neporušené. Můžete jet stovkou, dvoustovkou, ale výsledek bude pořád stejný - vagóny jako nové. Pokud byste si chtěli vychutnat nějakou super jízdu jako třeba na horské dráze, je tu možnost vypnutí vykolejení, takže pak je to jenom na vás, abyste mašinku hezky rozjeli a kochali se pohledem na krásnou krajinu, třeba i z pohledu cestujícího. Pokud budete řídit nějaký ten vláček jedoucí po neelektrifikované trati vyfukující kóř (pěkné to slúvko - pozn. redalce), můžete (nebo spíše byste měli) sledovat jeho barvu. Pokud se vám ovšem nechce furt čučet dozadu, můžete to svěřit počítači. Ještě bych se měl zmínit o počasí a krajině. Krajina je krásná, pestrá, všude jiná. Nestane se vám tedy jako v některých hrách, že byste jeli a kolem vás by se opakovala stále stejná krajina.

Hory, louky, pastviny, města, tunely, mosty, silnice, řeky a další a další... A nyní k počasí. Tak nejprve tu máte všechny čtyři roční období, což je tuším jaro, léto, podzim a zima (myslím si, že tuším správně). A matka příroda se projevuje buďto sluníčkem, nebo také deštěm a sněhem. Přitom všem se střídá samozřejmě i noc a den (teda den a noc). Tak tímto jsme se podívali na hru a teď ještě něco dodám o zvucích, o věci, která je v této hře naprosto skvělá, výborná a asi i nejlepší vůbec. Pokud byste chtěli hrát TS bez zvuků, tak to si jej raději ani nepořizujte. Ne že by byl TS bez oněch báječných zvuků nějakou průměrnou či obyčejnou hrou, ale ty ZVUKY, ano ty zvuky, se prostě musí slyšet. Je slyšet takový ten hlukot protijedoucího vlaku, nebo výstražné znamení před železničním přejezdem, nebo parní píšťaly, sirény, ve městech i kostelní zvony, nebo skřípání kol při brždění a hlavně onen utlumený zvuk "přeskakování", když se vlak řítí plnou rychlostí přes spojovací díly na trati.

A vše zní naprosto realisticky. A ještě malý dodatek ke zmíněným editorům. Editor vlaků (Cab Editor) je z těch čtyř asi nejjednodušší. Vytváříte si vlastní mašinky, můžete jim přidat jednotlivé přístroje a ovladače, samozřejmě i další věci (to není překlep - pozn. redakce) jako zbarvení apod. Ovšem editor krajin tratí - to už je panečku něco! Na první pohled (ale možná na již navždy) vám bude připadat, že je to nějaký modelářský program pro určité stavitele vyměřující terén pro stavbu dálnice... Nejprve si vyberete místo na Zemi, kde budete chtít krajinu vytvořit, pak postupně přidáváte stavby, vegetaci, koleje atd. Takže jak vidíte, hra vystačí na dlouhé hodiny paření. Tento počin by si klidně zasloužil i nejvyšší ocenění, ale je tu jeden malý háček. Pro někoho dost veliký problém! A to sice hardwarové nároky. Ty jsou opravdu "drsné"! Pokud nebudete mít nějaký slušnější procesor (aspoň PII-350), ňákejch 128 MB-RAM, 3D kartu s pamětí 16 MB, tak hru ani NESPUSTÍTE! Pokud budete mít asi tuhletu konfiguraci, tak si sice zahrajete, ale na nejmenší detaily - a to jak sami uznáte - není prostě ono. Hra se přitom trhá i na mnohem výkonějších mašinách. A tak ideální by byl asi 1Ghz Athlon s 256 MB-RAM a pořádnou 32MB grafickou kartou... Hodnocení je nakonec takové, jaké je. Na jednu stranu skvělá, krásná, pěkně se hrající a velmi zábavná hra, na druhou stranu pár malých chybiček (těch je ale opravdu minimum) a strašně vysoké nároky na počítač. Jestliže máte podobné hry rádi a doma vám zrovna leží rozložený elektrický vláček, se kterým si častokrát hrajete, tak tu ani neseďte a mazejte pro skvělý Train Simulator...