Máte už office 2000? Ne? Tak ještě chvíli počkejte!
Máte už office 2000? Ne? Tak ještě chvíli počkejte! Po dlouhém a napjatém očekávání byla konečně zveřejněna beta verze MS Office 2001, přinášíme vám proto nejčerstvější zkušenosti z testování. Když se bedna s produktem konečně objevila na mém stole, nejdříve jsem kolem ní jen chodil a vytouženě jí pozoroval, abych si dostatečně vychutnal okamžik deflorace. Asi po třech dnech jsem se pustil do rozbalování. Už na změněné technologii balení produktu je znát, že Microsoft reaguje na připomínky uživatelů - mnoho zákazníků si totiž stěžovalo, že produkt, který si zakoupili, je porouchaný, proto Microsoft počínaje Office 2001 začíná balit svůj software do masívních dřevěných beden, aby zabránil dalším poruchám při přepravě. Po vypáčení víka, které bylo označeno jako horní slovíčkem UP, se na mne vyhrnul celý obsah bedny a navrch zůstal ležet leták nadepsaný ERRATA, na němž jsem si mohl přečíst upozornění, že slovíčko UP na dolním víku znamená, že je třeba bednu obrátit UP, tedy nahoru. Zasmál jsem se své hlouposti a začal se probírat obsahem bedny.
Microsoft věru zužitkoval celý metr krychlový bedny beze zbytku. Největší prostor zabírají manuály. To je velmi důležité, protože to je jedna z věcí, na kterou si zákazníci dlouho stěžují, že ne vždy jsou s produktem dodány manuály pro užívání a administraci. Nyní tedy mohou šťouralové zmlknout a začíst se do haldy informací. Ve snaze vyhovět opravdu všem distribuuje Microsoft všechny vyráběné jazykové mutace dokumentace najednou, takže např. v prvním balíku můžete najít nejen anglický "Get Started" a pochopitelně český "Vezmi Startér", ale i třeba ruský "Pajďom malčiki", německý "Schnell und Schluss", italský "Presto presto" či třeba maďarský "Nem pösërse".
Bravo, pane Gatesi, opět krok kupředu! Výběr literatury je opravdu rozsáhlý, mě osobně mezi více než třiceti tituly (mezi nimiž jsem mimochodem zahlédl annoncovaný bonus - knihu " Bill Gates laying, sleeping" z edice "About our Father") v téměř sedmdesáti jazycích nejvíce zaujala příručka "Administrace Office 2001", která velmi podrobně popisuje práci s programem OffAdmin, určeným k integrované lokální či síťové instalaci a správě Office 2001. Tento vpravdě geniální nástroj umí spravovat i instalace kdekoli na NetBIOS nebo TCI/IP síti, přidávat komponenty, které klientský počítač od OffAdmina dostane prostřednictvím přenosového protokolu M-FTP (tedy Microsoft Full Traffic Protocol), který, jak se můžeme dočíst, nejenže umí tzv "Resume", to jest navázat na přerušený přenos, ale používá též Microsoft technologii "Predict Ahead", která dramaticky urychluje přenos tak, že se snaží podle přijatých dat uhádnout, jaká data budou následovat a teprve pokud se přijatá data liší od předpokládaných, jsou v cílovém souboru přepsána. Zatím je třeba na tento protokol ze série MS-WorldWideStandard hledět s pochopením, protože je to ještě velmi mladá technologie a tudíž je M-FTP i na lince 2 MBity zhruba pětkrát pomalejší, než FTP na lince 400 KBity. Nejdůležitější však je - jak všichni dobře víme - ta první vlaštovka.
Jen vyjmenování všeho, co program OffAdmin vlastně umí, dramaticky přesahuje prostor, věnovaný této stati, omezím se tedy jen na konstatování, že OffAdmin bude dozajista velmi užitečným pomocníkem všem administratorům. Ptáte-li se, proč píši "bude" a nikoli "je", je to proto, že v době vydání nebyl ještě zařazen do distribuce, ale Microsoft slíbil, že hned, jak ho programátoři napíší, bude k dispozici.
Tedy dokumentace je k dispozici opravdu požehnaně, abych jen namátkou vyjmenoval několik zajímavých titulů:
Sice chvilku trvalo, než jsem prošel obsah všech 14 CD disků, ale musím konstatovat, že jsem nepostrádal nic. Velmi bohatá je knihovna Add-Ons a bonusů na několika CD "Fun", kde lze nalézt řadu .WAV či .AVI souborů, mezi kterými jsem kromě takových hitů jako "We Are The Microsoft", "House of rising Bill" či pecky "Smoke on the Windows" nalezl též jedinečný klenot: muzikál "Hello, Billy". Samotná instalace trošku zamrzela malým problémem: na disku s označením "Disk 1" jsem nenalezl žádný spustitelný soubor ani žádný jiný způsob, jak bych zahájil instalaci. Po několika konzultacích s firmami SoftMail (která nevěděla), Microsoft (která nevěděla) a po poradě s dalšími betatestery se ukázalo, že vše je vlastně velmi prosté: Mezi instalační sadou na disketách jsou k nalezení dvě diskety, označené jako "CD Setup 1/2" a "CD Setup 2/2", kde je uložen samotný Setup.exe. Nepříjemné je jen to, že má celkem 1,9 MB a tudíž se nevejde na jednu disketu. To řeší třetí disketa s označením "CD Setup Maker", která váš disk zformátuje a vytvoří na něm tři oddíly ... koneckonců není nutno zabíhat do podrobností, stačí jen říci, že celý postup si můžete přečíst v manuálech "Zahájení, řízení a ukončení instalace MS Office 2001", který má 625 stran a "Opravy publikace Zahájení, řízení a ukončení instalace MS Office 2001", který má 677 stran. Rozhodně doporučuji si před zahájením instalace přečíst též dvojici knih "Možné problémy při instalaci MS Office 2001" (1277 stran) a "Řešení možných problémů při instalaci MS Office 2001" (6 stran).
Po vyřešení všech zádrhelů a volbě typu instalace už vše prošlo téměř hladce. Jedinou výjimkou jsou snad sady fontů, které se nalézají na disku č. 11, ale Setup je vytrvale hledá na disku č. 9. Poté, co jsem disk č. 11 vypálil na nové médium s názvem, jaký má disk č. 9, už bylo vše v pořádku, jen bylo třeba disky nepoplést během hojného vyměňování v mechanice, protože v takovém případě instalace spadne a je třeba ji spustit od začátku. Každopádně se Microsoft pojetím instalace opět přibližuje k zákazníkovi, protože jediné, co bylo třeba po spuštění instalace udělat (pochopitelně kromě zadání osmi sedmdesátimístných licenčních čísel), bylo zvolit typ instalace, tedy buď typ "Všechno", nebo typ "Nic". Prosté, že? Jen kdyby i jiné firmy takhle myslely na pohodlí svých zákazníků, to bychom se měli! Jen bych firmě Microsoft doporučil, aby na nějaké viditelné místo příště napsala, že instalace vyžaduje 4 GB místa na disku, z nichž po instalaci cca 6 MB zase uvolní a dalších 30 MB zabere. Vskutku vskutku, po dokončení instalace, která s ohledem na mohutný balík programů trvala 17 hodin a po několika restartech počítače a procvakání domovních jističů vše víceméně fungovalo.
Pokud jde o propojení jednotlivých aplikací, dosáhl Microsoft téměř dokonalosti, protože nyní například lze psát poštu tak, že pracuji-li třeba s Excelem, mohu do buňky tabulky napsat zprávu a po vyvolání příslušné funkce tlačítkem s obálkou na třetí nebo na sedmé nástrojové liště se vyvolá Word, který zavolá Office Manager, který zavolá Outlook a ten zprávu odešle. Pouze je třeba pamatovat na to, že příjemce se zadává pořadovým číslem, pod kterým je uveden v adresáři Outlooku a že "Téma" čili "Subject" je automaticky nastaveno dle názvu buňky. Jen je na všechno třeba mít dostatek paměti, Bill Gates nedávno prohlásil, že "... 512 MegaBytes paměti by mělo do roku 2002 stačit každému". Samozřejmě, jde o betaverzi, takže celý balík má jisté drobné nedostatky (například v Outlooku lze odeslat poštu mezi 5:00 a 23:00 pouze tehdy, jestliže se v poli odesílatele vyskytují za sebou písmena "X" a "Q", která jsou při odeslání nahrazena textem "+6^@@%", dle Microsoftu se na této chybě nepracuje, protože ve vývojových laboratořích se vše chová normálně). Nicméně i tak jistě produkt potěší každého správného zvědavce. Vzhledem k nesmírné popularitě, kterou produktu zajistila reklama slibující, že malé firmy mohou mít 40% slevu, když si zakoupí MS Office 2001 Small Business Edition (která mimochodem má úplně stejnou funkčnost, jako normální balík, jen nelze ukládat data), jsem přesvědčen, že není nutné popisovat celý balík, recenzi na toto téma vyšlo a vyjde jistě ještě dost.
Tato stať má za úkol pouze tak nějak povšechně opatrně poinformovat. Na závěr bych chtěl ještě upozornit všechny, kdo o balíku MS Office 2001 uvažují, na zajímavou nabídku: Microsoft se rozhodl vyjít zákazníkům vstříc tím, že se bude prodávat už betaverze a to za polovoční cenu. Navíc první tisíc kupujících obdrží zdarma novou klávesnici od Microsoftu "Do It Yourself", která je na šířku rozdělitelná na šest klávesových "nudlí" s podsvícenými a ozvučenými tlačítky, na které sice nejde psát, ale vypadají velmi futuristicky.
Takže, připravte si svých 120 tisíc Kč a hurá do obchodu!